Neler yeni
Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

Optimizasyon sorunu

gneisenauv1

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Merhabalar,yaklaşık 1 aydır black desert oynuyorum oyunu ultra modda oynuyordum bi kaç gün önceye kadar şimdi en düşük moda aldığımda dahi gpu ve cpu kullanımlarım %80 e kadar çıkıp kapanıyor bilgisayar.Ekran kartının sıcaklığı 50 dereceyi geçmiyor keza işlemcininde aynı şekilde ramlerde bi sıkıntı olmadıgınada eminim virüs taraması yaptım değişen hiçbirşey yok gereksiz uygulamaları da kaldırdım bu sorunu benden başka yaşayan varmı varsa çözümü nedir yardımcı olur musunuz ?

lagunduz

✯ Vip Üye ✯
Vip Üye
BDO Oyuncusu
Merhabalar,yaklaşık 1 aydır black desert oynuyorum oyunu ultra modda oynuyordum bi kaç gün önceye kadar şimdi en düşük moda aldığımda dahi gpu ve cpu kullanımlarım %80 e kadar çıkıp kapanıyor bilgisayar.Ekran kartının sıcaklığı 50 dereceyi geçmiyor keza işlemcininde aynı şekilde ramlerde bi sıkıntı olmadıgınada eminim virüs taraması yaptım değişen hiçbirşey yok gereksiz uygulamaları da kaldırdım bu sorunu benden başka yaşayan varmı varsa çözümü nedir yardımcı olur musunuz ?
Oyunun harici ekran kartıyla çalışıp çalışmadığına baktın mı? istersen ekran kartı driverını kaldır. En güncel şekliyle sitesinden indirip tekrardan kur.

gneisenauv1

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Oyunun harici ekran kartıyla çalışıp çalışmadığına baktın mı? istersen ekran kartı driverını kaldır. En güncel şekliyle sitesinden indirip tekrardan kur.
Yanıtın için teşekkürler.Dediklerini yapmama rağmen değişen birşey olmadı benim canımı sıkan olay işler öyle bir raddeye geldi ki ultra modda oyunu başlatıyorum artık karakter seçim ekranında kapanıyor bilgisayar yeni çalıştırmış olmama rağmen ne yapacağımı bilmiyorum

Kirito

Master 8
Yönetici
Moderatör
BDO Oyuncusu
Pc ni kapatacak noktadaysa oyun harici bir sıkıntı yaşıyor olabilirsin. GPU kullanımların artmasında bir anormali yok oyunlar kullanır ama oyundaki fps in düşüyorsa bu bir sorun.

Tam ekran moduna geçir
Ayarlar -> Ekran-> Kalite -> Düşük güç modu kapat (Sayfanın en aşağısında)

Mapuşkundali

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Merhabalar,

Ekran kartının sıcaklığını dert etme. Günümüz teknolojisinde 80~90 derecede bile çalışmaya dayanabilen malzemeler kullanılıyor. Ama bence de, oyunla ilgili bir sıkıntın yok gibi görünüyor. Makinenin kendini kapatması büyük ihtimalle CPU ve GPU sıcaklığı diyebilirim ama sen düşük sıcaklık olduğunu söylemişsin. Eğer, masaüstü bilgisayar kullanıyorsan kullandığın güç kaynağını kontrol et. Ani kapanmaların nedeni ya sıcaklıktır ya da güç yetmemesidir. Güç kaynağında bir sorun olabilir mi diye kontrol etmeni öneririm. Bazen, yazılımsal bir sıkıntı olup, sana doğru veriyi aktaramıyor olabilirler sıcaklık konusunda. Oyun çalışırken fanların dönüp dönmediğini de kontrol edebilirsin.

gneisenauv1

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Merhabalar,

Ekran kartının sıcaklığını dert etme. Günümüz teknolojisinde 80~90 derecede bile çalışmaya dayanabilen malzemeler kullanılıyor. Ama bence de, oyunla ilgili bir sıkıntın yok gibi görünüyor. Makinenin kendini kapatması büyük ihtimalle CPU ve GPU sıcaklığı diyebilirim ama sen düşük sıcaklık olduğunu söylemişsin. Eğer, masaüstü bilgisayar kullanıyorsan kullandığın güç kaynağını kontrol et. Ani kapanmaların nedeni ya sıcaklıktır ya da güç yetmemesidir. Güç kaynağında bir sorun olabilir mi diye kontrol etmeni öneririm. Bazen, yazılımsal bir sıkıntı olup, sana doğru veriyi aktaramıyor olabilirler sıcaklık konusunda. Oyun çalışırken fanların dönüp dönmediğini de kontrol edebilirsin.
Biraz araştırma yaptıktan sonra bende psudan şüphelendim ama 750 Wattlık bir makinem var harici bir eklentide yok bilgisyarımda güç yetersizliğini pek düşünmüyorum oyunu sildim tekrar yüklüyorum bide bunu deneyeyim teşekkürler yanıtın için

Mapuşkundali

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Biraz araştırma yaptıktan sonra bende psudan şüphelendim ama 750 Wattlık bir makinem var harici bir eklentide yok bilgisyarımda güç yetersizliğini pek düşünmüyorum oyunu sildim tekrar yüklüyorum bide bunu deneyeyim teşekkürler yanıtın için
Ben teşekkür ederim. PSU güçlüdür, ona lafım yok fakat bir şey düzgün çalışmasını engelliyor olabilir. Biraz garip bir fikir olabilir ama ben güç kablomun prize gittiği yerde özel akım koruyucu prizlerden kullanırdım. PSU'ya dengesiz akımlarım gelmesinden koruyup daha düzenli çalışmasını sağlamaya çalışırdım. Bu senin durumun için bir çözüm değil elbette. Sadece yaptığım şeyi paylaşmamın doğru olacağını düşündüm. :)

Umarım düzelir. İyi oyunlar.