Neler yeni
Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

İsraf yapmayın PC Rehberi

SwinseL

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Web sitesi
tahminburada.net
Merhabalar

Şimdi hiç uzatmadan detaylı anlatım yapıcam bu konularda bilgim yüksek fakat oyun konusundada ben sizden yardım alıyorum bilgi paylaştıkca güzelleşir diyerek konuya girelim.

Birçok oyuncu ram miktarı yüksek olursa,ekran kartının gigabyte'ı yüksek olursa iyi verim alırım sanıyor baştan sona yanlıştır. Büyüklük önemli değildir (hayatın her alanında geçerli) önemli olan işlevselliğidir.Bireysel kullanıcılarda 32 gb rami olan bir pc de 32 gb rami kullanma olasılığı günümüz teknolojisinde mümkün değildir. Yani boşa israf boşa yer işgalidir başka bi anlam taşımaz.

Gigabyte konusuna gelirsek ramlerde dual channel denilen olay vardır yani örneğin 8 Gb rama sahip bir pc düşünün ama ramlerin biri 4 gb diğerleri ramler 2 gb iki tane olsun bu bilgisayarın verimi düşer ama 4x4 olan pc dual channel çalışır ve diğer pc ye göre GÖZLE GÖRÜLÜR şekilde fark yapar.

ÖRNEĞİN ÇOK KÜÇÜK BÜTÇEDE OYUN PC'si TOPLAYALIM

İŞLEMCİ: AMD A6 6400K
ANAKART: MS A68HM - E33 V2 (OC)
EKRAN KARTI: R7 240 2 GB 128 BİT DX12
RAM: KİNGSTON HYPERX FURY 1600 MHZ DD3 4X4 TOPLAM 8 GB
KASA + POWER SUB: AEROCOOL GT BLACK EDİTİON 400 W POWER
HARD DİSK: SEAGATE 500 GB HDD 7200 RPM
DVD RW: LG 24X SATA DVD RW

TOPLAM FİYAT: 1,400 TL (Dolar durumuna ve mağaza durumuna göre biraz düşer ya da çıkar)

Şimdi bu bilgisayar size bütün mmo yani online oyunlarda fazlasıyla yeter üst seviye tüm online oyunları oynar ek olarak gta 5 gibi oyunlarda ise orta seviyede 60 fps sağlar ve 60 fps oynamak ıcın yeterlidir.

Diğer bir konu ise biraz daha üst seviye olsun derseniz sadece işlemciyi değiştire bilirsiniz amd a8 yada amd a10 yada FX gibi... bu sizin bütçenize bağlıdır ama bana sorarsanız hiç gerek yok.

İntel işlemcilerin fiyatları malum uçuk fiyatlarda ama bakıyoruz intel i5 işlemcili kasa diyorlar 500 tl bu mümkün değildir zaten işlemcinin fiyatı 700 - 1000 tl arasında peki bu nasıl oluyor?

Refurbished işlemci yani 500 TL intel işlemcili kasa falan görürseniz sakın almayın bulaşmayın işlemci tamir görmüş yenilenmiş ve piyasada yeniden sürülmüştür. Ayrıca tamir gören işlemcilerin %80 ninde kronik hatalar olmakta. Yani çok ucuza aa ne güzel intel işlemcili bilgisayarım var diye sevinenler bi zahmet olmazsa antutu testi yapsın o zaman anlayacaklar.

Kısacası çakma çin malı telefon gibi adı var ama işlev yok!

KÜÇÜK BÜTÇE İLE OYUN BİLGİSAYARI ALACAKLAR SADECE AMD YÖNELSİN AMD KÖTÜ DİYENLERDE VAR KOMİK ÇÜNKÜ RAYZEN SERİSİ ŞUANDA HIZ VE TÜM İŞLEMLERDE İNTEL'i SOLLADI.

mrtgltkn

Beginner 3
BDO Oyuncusu
Laptop olduğu için bence zor dostum ama orta veya düşük ayarda oynarsın sanırım

harlod61

Beginner
BDO Oyuncusu
kardeşim güzel bir yazı hazırlamışsın ama önceden bilgisayarım vardı eski ve ben bunları almasam olmazmı diyenlere diyecek tek şeyim eğer bilgisayarınız 5 seneden eski değilse takmayın ve oynayın çünkü benim külüstür ısınsa da kaldırıyor :D