Neler yeni
Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

• Reklam Ver

Çiftçiliğe giriş 101

Merhabalar herkese. Konuyla ilgili bol bol yabancı kaynak olmasına karşın elle tutulur fazla bir türkçe kaynak hazırlanmamış. Haliyle çiftçilikle uğraşıyorum dediğim zaman bol bol soru alıyorum o yüzden küçük bir konu veya konular zinciri açmayı uygun gördüm. Oyunu ingilizce oynamaktayım o yüzden tam olarak türkçeye çevirmediğim terimler olursa şimdiden affola.

Öncelikle çiftçilik black desert online mesleklerinden birisi olup, özverinize göre yaptığınız ana mesleğe (örneğin kimya veya aşçılık gibi) yardımcı veya kendi başına harika bir afk para kaynağı olabilir.

Belli başlıklar altında toparlamaya çalışalım, konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar da yorum yaparak eksik veya hatalı bilgi varsa veya ek yapmak istiyorsa belirtebilir.

Nasıl başlarım?
Başlangıç için belli NPC'lerden çit almanız gerekmekte, arayüzde sağ üstte yer alan NPC kısmında arama kısmına çit yazarak çit veren npcler ve lokasyonları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Küçük, Sade ve Güçlü çit seçenekleri bulunmakta ve bu çitleri boşta bulunan katkı puanlarını aynı ev veya konteynır satın alır gibi katkı yatırarak elde ediyoruz. Ekin slot ve katkıya göre değişiklik gösteriyorlar, ben rehberimde Güçlü Çiti baz alarak ve 1 slot gerektiren tohumlarla devam edeceğim. Güçlü Çit 10 slotu olan ve 10 katkı puanıyla satın alınan çitimiz. Her bir çitten en fazla 10 tane satın alabiliriz dolayısı ile 100 katkı puanına 100 ekin slotu bizim için maximum olacaktır.

Çitleri aldım nereye koyacağım?
Çitler güvenli olmayan bölgelere, şehir dışındaki bölgelere kurulabilir. Bölgelerin ısıları, nem oranları, yer suyu gibi özellikleri değişiklik göstermekle birlikte özellikle önerebileceğim 2 yer Balenos ve Calpheon. Balenos en iyi sıcaklık ve nem oranını sağladığı için bitkileriniz için en optimize yer orası, ancak Calpheon etrafına kurmanız da eğer pazarda yeterli miktarda tohum yoksa veya sadece beyaz tohum alıp ekip ekinlerinizi kullanacaksanız veya satacaksanız Calpheon sizin için iyi bir seçenek olacaktır çünkü en geniş yelpazeli tohum satıcısı Calpheon şehrinde bulunmakta. Başka oyuncuların çitlerinin üstüne çit koyabiliyorsunuz ve onların çitleri veya ekinleri size görünmez dolayısı ile güvenli olmayan her bölgeye uygun yer şekillerine bağlı olarak çitlerinizi koyabilirsiniz.

Çitleri koydum ne yetiştirmeliyim nasıl bir tohum kullanmalıyım?
Bu tamamen sizin çitlerinizin miktarına, günde kaç kere ürünlerinizi veya tohumlarınızı toplayacağınıza, pazarda diğer oyuncuların neye ihtiyacı olduğuna, veya esas yaptığınız mesleklerde neye ihtiyaç duyduğunuza bağlı olarak değişmekte. Yine çiti aldığınız gibi NPC'de tohum araması yaptığınızda, beyaz tohumlar için en geniş yelpazede tohum satan satıcımız Calpheon'da bulunmakta sanırım ismi Ahr. Onun dışında markette de yüksek kalite veya özel tohumlar satın alıp ekebilirsiniz. Onun dışında dağda bayırda çıplak elle veya çapayla ot toplayan biriyseniz çeşitli tohumlar elde edebilirsiniz.
bdo-gardening-farming-guide-7.jpg

Ürün bakımı
Ürünlerinizi yerleştirdikten sonra yaklaşık 5dkda bir ürünlerinizde belli problemler ortaya çıkmakta. Ürünleriniz böceklenebilir veya parazit bitkiler ortaya çıkabilir. Bunlara elle müdahale ederseniz sert veya keskin taş düşürebilirsiniz normal toplama yaptığınız oranla. Bu problemlerle hiç uğraşmazsanız ürünlerinizin yetişme süresi inanılmaz uzayabilir. Bunlara elle müdahale etmenizin yanı sıra o bölgedeki işçilerinizi de kullanabilirsiniz. İşçiler için çalışma hızı çok farketmediği için aradığımız özellik bolca staminası olması bu yüzden eğer işçileri kullanıyorsanız bu iş için en uygun işçiler 30 staminası olan yeşil veya mavi devler olacaktır. 5dkda bir problem oluşma ihtimali olduğu için işçileriniz bol bol bira içecektir ama bu eğer grind yapıyorsanız veya gece uyuyorsanız(herkes gibi :) ) tam otomatik bir gelir kaynağı için göze almanız gereken küçük bir bedel. Farming-Workers1.jpg

Farming-Workers.jpg
(Resimler örnektir bana ait değildir googledan buldum. Sadece nasıl işçi konulacağını göstermek içindir. Mantıken işçi için yüksek stamina oranına sahip yeşil/mavi devler ve bazı 25-30 staminalı yeşil insanlar tercih edilmelidir)

Ürünlerinizin kurumaması için arada sulamanız gerekebilir bunun için su yolu veya manuel olarak sulayabilirsiniz. Su yolu işçileriniz tarafından workshoplarda craftlanır ama ekin slotu alacağı için önermem. Manuel olarak sulamak için çitlerin kesişme noktasında örneğin 4 çitin ortasında saf suya sağ tıklamanız yeterli olacaktır. Sulamayı mediah veya valencia gibi bir bölgeye çit koymadıysanız çok sık yapmanız gerekeceğini sanmıyorum.

Kuş saldırıları için korkuluk da kullanılabilir ama çok önemli bir mesele olmadığı için ekin slotunuzdan korkuluk için feragat etmeniz de yine önerilmez.

Yine sulamada kullandığınız yöntem gibi, çitlerin kesişme noktasında gübre kullanırsanız etrafındaki çitlerde de kullanmış gibi olursunuz. 3 çeşit gübre var, hatırladığım kadarıyla organik gübre ekinlerinizin yetişme süresini 1 saat ya da %20 azaltıyor olması lazım emin değilim.

Ürünlerinizi %100 olduktan sonra %200e kadar istediğiniz zaman toplayabilirsiniz. Önceden %200e ulaştığınızda ürünlerinizin yarısı çürüyordu o yüzden daha az hasat alıyordunuz ama yakın zamanlarda gelen bir yama ile o sorun da ortadan kalktı o yüzden istediğiniz zaman toplayabilirsiniz.

Ürünleriniz %100ü geçtikten sonra 2 seçeneğiniz var. Tohum elde edebilir veya almak istediğiniz ürünü alabilirsiniz. Eğer calpheon yakınına çiftlik kurduysanız ve normal tohumları satın alıp hasat edip kullanıyorsanız/satıyorsanız tohum elde etme seçeneğiyle işiniz yok. Tek hasatta 100 slot ekinden örneğin ay çiçeği için 9k civarlarında ürün alacaksınız.

Tohum elde etme kısmı yüksek kalite veya özel ürünler için geçerli. Pazardan sürekli yüksek kalite veya özel tohum almak istemiyorsanız veya ürün değil de sadece tohum alıp artan tohumu pazarda satmak istiyorsanız tohum elde etme seçeneğini kullancaksınız. Ortalama 1.5 gibi bir oran olması lazım, aşağı yukarı 60 ekinden tohum elde ederseniz 100 tohumunuz olacaktır kalan ekinleri normal bir şekilde hasat edebilirsiniz. Bunun için eğer envanter slotunuz yetmiyorsa 10 çiti 2şerli olarak kafanızda ayırın, 2 çitten tohum elde etmeye başlayın, 20 tohum olduğu zaman kalanı hasat edip 20 tohumu ekerek devam edebilirsiniz.

Aşçılık ve kimya dışında tarlalar için öneriniz var mı?
Pazarda talepte olan ürünler veya tohumları dışında yapabileceğiniz bir şey daha var. Eğer ticaretle uğraşan biriyseniz, en azından zanaatkar2 ve yukarısı ticaret lvlınız varsa veya bunu hedefliyorsanız, topladığınız ürünleri sandık haline getirebilirsiniz. Bunun için özellikle Özel ürünleri ki bunların fiyatlarına internetten de ulaşabilirsiniz ama en kârlı olanları özel zeytin ve özel ayçiçeği diye hatırlıyorum sandık başına base price 15.6k gibi bir fiyat olması lazım. Tohum elde ederek devam ettirdiğiniz sisteminizden tek bir hasatta 1k civarlarında özel ayçiçek alırsınız, günde 3 kere yapabilirsiniz bu da ayda 90k civarlarında özel ayçiçek anlamına gelir ki o da 9k özel ayçiçek sandığı demek. Trentte yapılıp valenciaya satılan 9k özel ayçiçek kutusu ortalama 500m gibi bir fiyata denk geliyordu, 100 katkıya harika bir afk geliri olarak düşünebilirsiniz ayda 500m(en azından 250 katkısı olan kişiler için önerilir). Ama yine bu şekilde ben ticaret kasmıyorum diyorsanız, pazarda sattığınız ürün ve tohumlardan da elde edeceğiniz gümüş miktarı da aşağı yukarı kutu yapmakla benzer olacaktır. (Pazarda talepte olan ürünleri satabiliyorsanız. Zaten pazarda bolca olan ürünü yetiştirmemenizde fayda var satmak amacıyla yetiştiriyorsanız.)

İyi de sandığı trentte nasıl yapacağım?
Trentte sanırım bitkisandığı için atölye yoktu ama önemli değil zaten trentteki evler katkı açısından pahalı evler. Sandığın origin yeri için önemli olan atölyenin nerede olduğu değil işçinin ve malzemenin nerede olduğudur. O yüzden trentte iyi işçileriniz varsa veya daha sonraları kamasylve yaması geleceği zaman old wisdom tree bölgesindeki papu işçilerinde de yine aynı stratejiyi uygulayacaksınız, ürünleri trente gönderip trentteki işçilerinizi calpheondaki atölyelere göndereceksiniz. Bu şekilde sandıkların origini trent olacaktır.

Rehber güncellenmiştir.

Son düzenleme:

Gamepowa

Artisan 2
BDO Oyuncusu
Detaylı bir rehber olmuş tşekkürler

Rehber güncellenmiştir önerileriniz ve şikayetleriniz değerlidir. Okuyan okumayan herkese teşekkürler.

Black Desert Online